pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn900
603 206 197 nebo 603 206 189

Střešní krytiny Základní a nejpoužívanější typy střešní krytiny

Tašky pálené a betonové

  • Pálené tašky jsou vhodné prakticky pro všechny šikmé střechy
  • Vyrábějí se v mnoha tvarech a v různých barvách
  • Snadno se pokládají
  • Vliv venkovních podmínek jim neškodí, mají tudíž dlouhou životnost
  • Vyžadují však pevnou konstrukci krovu, protože jsou těžké

Betonové tašky mají podobné vlastnosti jako pálené, to znamená dlouhou životnost, snadnou montáž a nutnost pevné konstrukce krovu. Mohou se také podobat tvarem a barvou. Moderní betonové tašky mají povrch, který odolává agresivním chemickým látkám obsaženým ve vzduchu a v dešti a který rovněž zabraňuje tvorbě mechů. Doporučují se však pro sklon střechy od 22° výše. Jde o recyklovatelnou hmotu.

Vláknocementové desky

Krytina dříve zvaná eternit se dnes vyrábí moderní technologií, takže už není zdraví škodlivá. Desky jsou trvanlivé a velmi lehké. Tuto jejich vlastnost můžeme využít zejména při rekonstrukci domu, při které nemusíme zpevňovat krov. Jde o ekologicky šetrný materiál.

Plechové střechy

V minulosti se dělaly z rovného nebo vlnitého pozinkovaného plechu, který se většinou musel natřít barvou, aby se prodloužila jeho životnost. Moderní plechové krytiny jsou však už vyrobené tak, aby odolaly všem povětrnostním vlivům, aniž bychom je museli po položení nějak upravovat. Ocelové jádro je oboustranně pozinkované a opatřené plastovou antikorozní vrstvou anebo akrylátovou základní barvou.

Dalšími hmotami tohoto typu jsou:

  • měděné plechy
  • vícevrstvá ocel
  • ocel trapézová
  • upravené hliníkové plechy (např. alukryt)

K přednostem patří dlouhá životnost, minimální údržba, snadná montáž a lehkost materiálů. Důležité je dobré odvětrávání střechy. Jde o recyklovatelný materiál.

Některé plechové krytiny se tvarem i barvou podobají páleným taškám, takže se laik může snadno splést. Oproti skutečným páleným taškám jsou ale levnější a hlavně nesrovnatelně lehčí.

Krytina z přírodní břidlice

Relativně plochá krytina, která vyžaduje, aby každá jednotlivá taška byla ke konstrukci střechy přibita hřebíky. Díky tomu se břidlice používají i na svislé střechy anebo obklady stěn.

Břidličné tašky jsou stoprocentně přírodní, trvanlivé, mrazuvzdorné, pružné odolávají kyselým dešťům a střechu dobře tepelně i zvukově odizolují. Architektonickým prvkem je i jejich nezaměnitelná šedá barva.

Dřevěné šindele

Bývají dražší než jiná krytina, protože se vyrábějí s velkým podílem ruční práce a navíc se musí složitě impregnovat.

Plastová krytina

Některými svými vlastnostmi se vyrovná ostatním krytinám. Je pevná, velmi lehká, nekoroduje, odolává kyselinám i oxidům a izoluje dobře tepelně i zvukově. Krytiny mohou být průhledné, ale nejčastěji se vyrábějí jako napodobenina pálených tašek nebo vlnitého plechu.

Asfalt na střeše

Variantou dřevěných jsou asfaltové šindele, které vyžadují dobré odvětrávání střechy. Na šikmé střechy se také používá lepenková krytina, třeba asfaltové pásy, hmoty na bázi dehtu, živice a podobně.

Plusy a minusy

Šikmé střechy

+ prodyšnost, dlouhá životnost, snadná údržba, snadný přístup ke krytině, libovolné architektonické ztvárnění

– nutnost stavby krovu, neplnohodnotné prostory v podkroví, nebezpečí požáru.

Ploché střechy

+ nižší náklady na pořízení (v porovnání se šikmou střechou), nemusí se stavět krov, snadná přístupnost, požární bezpečnost, stoprocentní využití vnitřního prostoru.

– u starších střech kratší životnost (v porovnání se šikmou střechou), složitější oprava, nutnost řešit odtok vody a extrémní střídání teplot, preciznost při práci, zejména zabudovávání komínů, střešních větracích oken, odtoků a podobně.

Scroll to Top